Sportska sekcija PD Promina 2021.g

Trkačka trail ekipa Planinarskog društva Promina uspješno zaključila sezonu u Dalmatinskoj trail ligi.

Nakon mnogih epidemijskih ograničenja za organizatore i trkače trail utrka diljem Hrvatske, liga u kojoj se uspješno natječu trkači Planinarskog društva Promina je zaključila ovogodišnji kalendar utrkom na Visu. Dalmatinska trail liga nakon deset kola dobila je svoje ukupne pobjednike i poredak najuspješnijih klubova u Dalmaciji.  Baš utrka na Visu bila je ključna za ovaj izvještaj. Novo pridošli član kluba koji je uspješno položio i planinarski ispit u Općoj planinarskoj školi društva, Mate Meter ukupno je na najkraćoj stazi lige ostvario izvrsno treće mjesto. Za treće mjesto cjelokupne lige Mate je istrčao devet utrka prosječne dužine 11 km i visine 500 metara. Proputovao je na taj način Dalmatinsku zagoru ,Južnu Dalmaciju i otoke te sakupio  399 bodova lige.

IMG 20211204 WA0005

I ostatak ekipe nije se dao. Elizabet Strunje kroz samo jedno  kolo osvojila je 174 mjesto na maloj stazi lige , dok je puno bolje kroz tri kola na 37 mjestu završila Mihaela Reškov. Novopridošlica u polovini sezone naš stari prijatelj iz Vodica Krunoslav Krivanj kroz dva kola najduže velike staze bio je 18. sa osvojenih 115 bodova. Nikola Perlić otrčao je pet kola od kojih je najbolju poziciju ostvario na srednjoj stazi kao ukupno 30.trkač lige sa 87 bodova. Najmlađi član koji je trčao pod zastavom Promine ,osmogodišnji Enzo Perlić u 4 kola sakupio je 91 bod te osvojio 23 mjesto među mnogostruko starijom konkurencijom. Božo Strunje kao voditelj sekcije možda je i najviše posla odradio volontirajući (sa članovima društva, koji taj dan nisu trčali pojedine utrke), skoro na svim utrkama lige.

Dalmatinska  trail liga koje smo i sami članovi uspješno je privedena kraju te se već znaju termini utrka za 2022 godinu.

Trčalo se i dalje i brže

Mate Meter i Nikola Perlić trčali su ovu godinu utrku ETHNO DUT na  Dalmacija ultra trailu koji se svake godine održava na području Omiša. Istrčavši kao 25  u jakoj konkurenciji od 115 trkača Mate je pokazao uzlaznu putanju u formi. Nikola je na istoj utrci završio ukupno 9 i kao treći Hrvat otrčavši svoje najbolje vrijeme ispod dva sata. Bio je to i njegov jubilej jer je jedan od ako ne i  jedini trkač na tom događaju koji je sakupio sve medalje sa svih staza i svih dužina (redom 100 milja, 100 kilometara, 60 kilometara i 18 kilometara).

FB IMG 1638745823949 FB IMG 1633610077714

Ante Tošić i Nikola Perlić nastupili su i na avanturističkoj utrci PAR u organizaciji Planinarskog društva Perun. Ovogodišnje izdanje organizatori su dodatno zapaprili i otežali utrku za 30% od prošlogodišnje. Utrka se sastojala od četiri discipline i jednog zadatka. Discipline su redom bile vožnja kajaka na moru, trekking varijanta trčanja (trčanje u prirodi uz snalaženje sa kartom i kompasom), brdski biciklizam i abseil (osigurano spuštanje sa konopima i sigurnosnom opremom) niz 30 metarsku stijenu. Zadatak koji su putem odradili je bio ulazak u duboku jamu po kontrolnu točku. Dobar dio  staze dečki su bili na trećem mjestu te konačno završili kao sedmi što se pokazalo kao izvrstan rezultat jer je ovogodišnju iznimno teško postavljenu utrku završilo tek 50% ekipa.

Novosti za 8. Prominatrail

Nismo nego tek zaključili ovogodišnje 7. izdanje Prominatraila već smo djelom i mislima na 8. izdanju. No prije samog izvještaja o pripremama ide zahvala svima koji su utrku i omogućili, a to su pokrovitelji , sponzori, članovi društva i ispred svih uvijek vedri i nasmijani VOLONTERI.

Pripreme za slijedeću utrku na Promini već su dva mjeseca u punom jeku. Trasiranje ,istraživanje ,obilaženje, trčanje ,kalkuliranje sa opcijama trase te skidanje gps tragova i konačno „podizanje“ tragova na platformu da vidimo kako to sve izgleda na ekranu, a vjerujte profil najduže staze izgleda kao rep od Godzzile i bit će veliki izazov najspremnijim natjecateljima. Dakle tehnički dio smo pripremili i ubrzo krećemo u akcije sređivanja i čišćenja staza.

Datum je spreman za 19.03.2022. sa ranim startom u 8:00 sati za dvije dulje kategorije Veliki i Mali točak i za kraću Špilja Liluša u 10:00, odnosno za „Panorama đir“ u 10:30. Staze u ovom trenutku prolaze tehničku valorizaciju za međunarodne ITRA-a bodove.

Detaljno smo rekonstruirali staze i možemo reći da smo napravili pravi posao. Išli smo za idejom da od staze Veliki točak napravimo kružnu stazu oko cijele planine koja bi služila i planinarima, šetačima, istraživačima i avanturistima cijelu godinu. Stazom koja će biti duža od 55 kilometara trkači će već trčati na osmom izdanju Prominatraila te vidjeti sve ono najljepše što Promina nudi. Dvije kraće staze biti će dužine 39 i 23 kilometra.

Velika novost su neotkriveni biseri koje će trkači imati priliku vidjeti. Od najljepšeg izvora Zvijezda, tehničkih dionica, mnogo penjanja, neotkrivenog kanjona potoka Driskoča te novoga „ulaska“ u grad prema još jednoj novosti ,a to je cilj na drniškoj Poljani.

Drnišani „ajmo šetat“ – Panorama đir za aktivan Drniš

Bitno je spomenuti da uz staze koje su za trčanje i iskušavanje snage i mišića Planinarsko društvo Promina osmislilo novu stazu prigodnog imena „Panoramski đir“ kojom namjeravamo privući sve žitelje u jedan kratki izlet u prirodu. Da jedno jutro zamjene užurbanost i stres te sa svojim partnerima, djecom, prijateljima i društvom naprave „đir“ obroncima Promine uživajući u panorami Petrova polja i Grada Drniša. Staza je atraktivna i obilazi s gornje i donje strane dominantne tri grede koje se nalaze na obroncima Promine na potezu od sela Varoš do Badnja. Zato šetajte i vidimo se 19.03.2022 na osmom izdanju Prominatraila.

20210612_153132
20210612_181615