Dana 28/29. prosinca 2009. članovi PD Promina: Ivo Vujević, Mladen Matetić i Tomislav Jerković, te  član PD Zanatlija Osijek Darko Prusina i  D .Roček iz PD Psunj Pakrac poduzeli su zimski uspon na Zavižan. Iako snijega na Zavižanu i nije bilo koliko je uobičajeno za ovo doba godine  ipak ga je bilo dovoljno da uživamo u sniježnoj idili sjevernog Velebita . Poduzeli smo uspon i na vrh Veliki Zavižan 1616 m i križanje prema Premužičevoj stazi. Prvotni plan bio je uspon na skijama i krpljama ali to smo ostavili za idući dolazak kad je u planu ruta do Velikog Alana.

Svetište Majke Božje u Krasnom sa pogledom na Velebit u magli

Nakon noćenja u planinarskom skloništu na Oltarima krenuli smo na uspon do doma na Zavižanu.

Pogled na metereološku postaju na Zavižanu do koje nam je trebalo oko 3 sata hoda ,a očekivali smo i više  snijega kojeg je prvi dan bilo oko 10 centimetara.

Metereolog Ante Vukušić, kao i uvijek dobre volje, dočekao nas je  svojom travaricom.

Pogled sa Zavižana prema Rožanskim kukovima

Vrijeme se polako pogaršava , a mi smo krenuli prema vrhu Veliki Zavižan uz pogled na kvarnerske otoke

Pogled prema Velikom Zavižanu

Uspon na Veliki Zavižan

Veliki Zavižan 1616 m/nv

Zavižanska kapelica

Pred polazak u Oltare

Ujutro nas je dočekalo 20 centimetara novog snijega i povratak na polaznu točku.

Ulaz u NP Sjeverni Velebit na Babić-Siči. Iiako smo bili daleko od političke stvarnosti,  potaknuti budućim predsjedničkim izborima, mi smo je nazvali Bandić-Sičom zbog čega su neki negodovali .

Prelazimo sniježnu granicu i krećemo nazad kući.

free social media buttons