Upozorenje

JFolder: :files: Putanja nije direktorij. Putanja: /home/pdpromin/public_html/images/galerije/novosti/putopisi/2009/jama-pod-sovrom-1301m-svilaja

Napomena

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerije/novosti/putopisi/2009/jama-pod-sovrom-1301m-svilaja

Sovro 1301m ili (Lisina kako ga nazivaju mještani vrličkog dijela Svilaje) nekad najviši vrh u bivšoj općini Drniš (sada općina Ružić). Na Sovru su članovi PD Promina rado išli na zimske uspone i noćili u obližnim stajama pod vrhom. Ratna zbivanja za sobom su ostavila na vršnom dijelu nedaleko od vrha zanimljivo sklonište (unproforofu izvidnicu), ali i mine izmedju Sovre i najvišeg vrha Svilaje 1509m. Pod samim vrhom nalazi se zanimljiv speleološki objekat (jama) koji su započeli istraživati članovi SO PD Promina Drniš  M. Matetić i T. Jerković te logističku potporu drniškog DVD--a i M Vukušića. Do same jame prilazi se makadamskom cestom iz pravca Maovica prvih 4km, a potom je potrebno pješačiti 30min ili se voziti po izrazito lošem makadamskom putu. Jama je morfološki izrazito zanimljiva i istražena do 70 m dubine, slijedi daljnje istraživanje i topografsko crtanje kako ovoga, tako i još speleoloških objekata u ovom dijelu Svilaje. GPS( N43 51 33,7   EO 16 22 40.0)

Sovro 1301m ili (Lisina kako ga nazivaju mještani vrličkog dijela Svilaje)nekad najviši vrh u bivšoj općini Drniš (sada općina Ružić).Na Sovru su članovi PD Promina rado išli na zimske uspone i noćili u obližnim stajama pod vrhom.Ratna zbivanja za sobom su ostavila na vršnom dijelu nedaleko od vrha zanimljivo sklonište (unproforofu izvidnicu),ali i mine izmedju Sovre i najvišeg vrha Svilaje 1509m .Pod samim vrhom nalazi se zanimljiv speleološki objekat(jama)koji su .započeli istraživati  članovi SO PD Promina Drniš  M.Matetić i T .Jerković te logističku potporu drniškog DVD--a i M Vukušića. Do same jame prilazi se makadamskom cestom iz pravca Maovica prvih 4km,a potom je potrebno pješačiti 30min ili se voziti po izrazito lošem makadamskom putu. Jama je morfološki izrazito zanimljiva i istražena do 70 m dubine, slijedi daljnje istraživanje i topografsko crtanje kako ovoga tako i još speleoloških objekata u ovom dijelu Svilaje. GPS( N43 51 33,7   EO 16 22 40.0)

{gallery}novosti/putopisi/2009/jama-pod-sovrom-1301m-svilaja{/gallery}